Тема: Людина – частина живої природи.
Мета: Формувати в учнів
уявлення про людину, як частину живої природи, про неповторність і особливість
кожної людини. Встановити подібність і відмінність між людиною й твариною.
Навчати учнів любити й поважати своїх батьків, піклуватися про них.
Обладнання: презентація – 24 слайди
Хід уроку
І. Організаційний момент. (СЛАЙД №2)
• Вже дзвінок нам дав сигнал:
працювати час настав!
• Тож і ви часу не гайте,
• Працювати починайте.
• Щоб урок минув не марно,
• Нам сидіти треба гарно.
• Не крутитись на уроках,
• Як папуга чи сорока.
Емоційна підготовка учнів до
роботи на уроці ( слайд 3)
-Пропоную скласти рекламу нашого уроку. Продовжіть думку:
Ми будемо на уроці …( активні, працьовити, допитливі, уважні, чемні)
Урок буде …(цікавим, пошуковим, творчим, навчальним)
ІІ. Підсумок фенологічних
спостережень
Вчитель. Дні короткі і сумні,
І частіше йдуть дощі,
Сонце менше припікає,
І пташки вже не співають,
Я не можу бігти босий,
Бо надворі нині…
- За якими ознаками ви дізналися, що саме така пора року?
- Щодня ми спостерігаємо за змінами,
які відбуваються навколо нас і вчимося фіксувати їх у своїх календарях
спостережень. Ось і сьогодні ми послухаємо відомості нашої класної метеослужби
про погоду і відмітимо це у календарі спостережень.( слайд 5 – 6)
-А хто ще вчора ввечері міг передбачити, що сьогодні буде саме така погода?
Які прикмети народного календаря вам допомогли це зробити?
1. Нічне небо безхмарне, з великою кількістю зірок – на холодну погоду.
2. Нічне небо захмарене - сподівайся дощу.
3. Якщо домашня птиця ховає дзьоб під крила, або стоїть на одній нозі – на
негоду.
4. Кіт шкрябає підлогу – на вітер, дере стіну – на негоду, згорнувся у
клубочок – на мороз.
- отже, щоб глибше зрозуміти навколишній світ, ми повинні за ним
спостерігати.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.Мотивація навчальної діяльності
-Послухайте вірш і скажіть, про що в ньому йдеться.
Хай живуть квіти, метелики, звірі.
Хай дарують нам птахи пісеньки щирі.
Хай сонечко лагідно для тебе сміється.
Хай радіє весь світ, що природою зветься.
-Про що цей вірш?
- Назвіть предмети живої та неживої природи
- Сьогодні я знову запрошую вас у цікавий світ природи.
Гра «Дешифрувальник» ( слайд 7)
- Якщо ви розмістите букви в порядку зростання чисел, то прочитаєте ключове
слово нашого уроку.
-Дійсно, сьогодні на уроці піде мова про людину.
ІV. Оголошення теми та
очікувальних навчальних результатів.
Постановка проблеми.
- Яке твердження, на вашу думку, правильне?
ЛЮДИНА – частина неживої природи
ЛЮДИНА – частина живої природи.
Учні піднімають сигнальні картки «Так», «Ні».
- Отже, об’єктом дослідження на уроці є людина як частина живої природи.(
слайд 8)
-Тепер з’ясуємо завдання, які сьогодні стоять перед нами. Чого навчить
кожного з нас цей урок? ( слайд 9)
А від вас я очікую
- ви будете чітко висловлювати свої думки;
- будете точно вкладатись в заданий час;
Дружно працюватиме в групах.
V. Надання необхідної інформації
1.Робота з
тлумачним словником.
- Знайдіть і прочитайте тлумачення слова людина.
«Мозковий штурм»
_ Що ми знаємо про людину? ( слайд 10 - 13)
2. Розповідь учителя. Слайд 14
- В історії людей відомий такий
випадок про індійського хлопчика. Він смуглявий і чорноволосий, як більшість індусів. Його батьки рятувались від
тигра і випадково хлопчик залишився у лісі. Але хлопчик не загинув. Його
врятувала сім’я вовків. Вовчиця годувала хлопчика своїм молоком. Коли хлопчик
підріс, вовки прийняли його в свою велику сім’ю. Цей випадок описаний у книзі Кіплінга
«Мауглі». Мауглі, звичайно, не вмів говорити. Як ви думаєте, чому?
- Тому що тварини не вміють говорити.
- А від кого маленька дитина чує слова?
- Від мама, тата, братика, сестрички.
- Дитину з самого народження спочатку оточують
рідні люди, тому що дитина народжується безпомічною. В кого є менші братики і
сестрички, то ви помітили, що немовлята не вміють ходити, говорити. Мама і тато
постійно турбуються про маленьких дітей. Коли дитина підросте, мама може йти
працювати,але в цьому випадку діти йдуть до дитячого садочка, пізніше до школи.
Після школи ви оберете собі спеціальність і буде вчитися надалі. Але і в цьому
випадку батьки будуть турбуватися про вас. Тому, коли ви станете дорослими, я
надіюсь, ви будете піклуватися про своїх самих найрідніших вам людей – своїх
батьків.
- Саме
завдяки спілкуванню з іншими людьми дитина вчиться думати,
розмовляти,працювати,оцінювати себе.
7. Фіхкультхвилинка Слайд №17
Я намалюю зайчика для вас – раз. Роблять
колові рухи руками над головою.
Це у нього, бачите, голова – два. Руки кладуть
на голову.
Це у нього вуха догори – три. Піднімають руки
вгору до вух.
Це стирчить у нього хвостик сірий – чотири.
Повертають тулуб праворуч, ліворуч.
Це очиці весело говорять – п’ять. Прикладають
руки до очей.
Ротик, зубки – хай моркву їсть –шість.
Імітують жування моркви зайцем.
Шубка тепла хутряна на нім – сім. Плещуть в
долоні.
Ніжки довгі, щоб гасав він лісом – вісім.
Підскакують на місці.
Ще навколо посаджу дерев я – дев’ять. Садять
дерева, притоптують ямки.
І хай сонце сяє з піднебесся – десять.
Піднімаються на носках, руки вгору.
8. Робота над слайдом № 18
Дискусія «ЧИ Є ОДНАКОВІ ЛЮДИ?»
На слайді фотографії двох дітей – Каті і Владика(двоюрідні братик і
сестричка).
- Чим відрізняються діти?
- Катя – дівчинка, Владик - хлопчик. У Владика
волосся біляве, у Каті –чорняве. Очі у Владика – голубі, а в Катрусі – карі.
Владик любить розв’язувати задачі, а Катя багато читає.
- Всі діти і дорослі люди різні. На всій нашій
планеті ЗЕМЛЯ тільки одна така Катя і тільки один такий Владик. Є люди дуже
схожі, але вони обов’язково чимось відрізняються. Навіть коли народжуються
близнюки, батьки знаходять між ними відмінність.
- Отже ми можемо зробити висновок, що кожна
людина неповторна і особлива. Слайд №19
9. Робота над слайдом №20
Людина – частина живої природи.
- Чому так говорять? Раніше ми з вами вивчали,
що потрібно для росту і розвитку рослин. Хто мені нагадає?
- Для росту і розвитку рослин потрібні
повітря, вода, мінеральні солі, тепло, сонячне світло.
- А для людини, що потрібно?
- Повітря, вода, їжа, житло.
- Відомо, що без їжі людина може прожити
тиждень, без води – 2-3 дні, а без повітря 2-3 хвилини. Повітря і вода, звичайно,
належать до неживої природи, тому ми можемо зробити висновок, що життя людей
залежить від неживої і живої природи. Але людина – частина живої природи, вона
досягла найбільшого розвитку і, навіть, може змінювати природу. Дуже в багатьох
випадках люди знищують навколишнє середовище: вирубують ліси, забруднюють
річки, в повітря викидають багато шкідливих речовин. Людина іноді забуває, що
вона частинка природи і, завдаючи болю природі, вона в першу чергу завдає болю
собі. Слайд№21
-А що насправді повині робити люди? ( слайд 22)
VІ. Засвоєння
матеріалу.
-Знайдіть серед букв ознаки живої природи, підкресліть їх. Чи є ці онаки у
людини? Доведіть свою думку.
- Виберіть серед запропонованих слів тільки ті, які вказують на відмінні
ознаки між людиною і твариною.
- Виберіть кожен собі роль: сонце, повітря, вода, тварини, рослини, людина.
Подайте руку «людині» і скажіть, що ви даруєте їй.
-Чи може, на вашу, думку, людина прожити без природи?
Узагальнення знань
Вправа «Незакінчене речення»
Людина належить до живої природи тому що…
Гра «Вгадай за описом
однокласника».
Тест – пастка
-
Виберіть правильні відповіді
1. Людині для життя
необхідні:
А)повітря, вода, їжа, тепло;
Б) цукерки, морозиво, торт;
В) іграшки, комп’ютер, телевізор.
2. Природі має право шкодити:
А) лише моя сім’я та друзі;
Б) тільки я;
В) ніхто.
Людина відрізняється від тварини тим, що:
А) бігає, росте, дихає;
Б) відпочиває, співає, спить;
В) говорить, думає, працює.
VІІ. Підсумок уроку.
Вправа «Сходинки самооцінки»
- протягом уроку ви гарно працювали. Багато учнів зібрали «успіх», багато «
знання». Спробуйте визначити, наскільки важливим був ваш внесок у досягненні
мети нашого уроку та знайдіть собі відповідне місце на наших сходинках (
слайд 23)
- Закінчити наш урок я хочу словами Василя
Симоненка Слайд №24
Ти знаєш, що ти — людина?
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя єдина,
Мука твоя — єдина,
Очі твої — одні.
Василь Симоненко
— Про кого цей вірш?
- Про людину. Кожна людина особлива.
- Що,вам сьогодні сподобалось на уроці?
Дом. завдання підручник – стр.38-40, зошит –
стр. 17.
2 клас Урок - презентаці "Людина - частина живої природи"
|